poniedziałek, 28 maja 2012

"Konik polny", czyli ciasto miętowo-czekoladowe

Oryginalny przepis na "Grasshopper Pie" (według Nigelli Lawson) znajduje się tu. To nie jest typowe ciasto kuchni polskiej - miętowe, z piankami marshmallows. Jest słodkie i delikatnie przesiąknięte likierem miętowym, najlepsze na zimno, po minimum kilku godzinach w lodówce.
To ciasto nie wymaga pieczenia - możemy je przygotować bez piekarnika. Czekoladowy spód zrobiony jest z ciastek Oreo, czekolady i masła. Pyszne :-)





Składniki

150 g pianek marshmallows (najlepiej białe, ale jeżeli mamy barwnik do ciast, mogą być kolorowe)
120 ml mleka
350 ml śmietanki
1,5 łyżeczki żelatyny
100 ml likieru miętowego (ja użyłam tego, tylko o smaku miętowym)
300 g ciastek Oreo 
1/4 kostki masła (50 g)
1 tabliczka gorzkiej czekolady
opcjonalnie czekoladowe dekoracje

Przygotowanie

Czekoladowy spód:
Ciastka, masło i 3/4 połamanej na kawałki czekolady mielimy w robocie kuchennym aż do uzyskania jednolitej masy (będzie lekko klejąca się). Przygotowujemy tortownicę z odpinaną obręczą, spód wykładamy papierem do pieczenia. Do formy przekładamy masę ciasteczkową i delikatnie dociskamy, tworząc wysokie na ok. 3 cm brzegi. Wkładamy do lodówki.

Masa miętowa:
Pianki wrzucamy do mleka i powoli podgrzewając rozpuszczamy (nie możemy doprowadzić do wrzenia). Odlewamy niewielką ilość rozpuszczonych pianek, dodajemy żelatynę i dokładnie mieszamy, wlewamy do pozostałej reszty mleka. Następnie dodajemy likier miętowy i odstawiamy do wystudzenia. Gdy mleko z piankami dokładnie wystygnie, ubijamy śmietankę na sztywną masę. Za pomocą łyżki łączymy z rozpuszczonymi piankami. Dla uzyskania ładnego koloru warto też dodać kilka kropel zielonego barwnika.

Wylewamy masę na czekoladowy spód i odstawiamy do schłodzenia. Po ok. pół godzinie ozdabiamy pozostałą posiekaną czekoladą oraz ażurkami. Wstawiamy do lodówki na minimum kilka godzin.

wtorek, 22 maja 2012

Pavlova: królowa bez

Królowa wszystkich bez. Australijski deser, który ponoć powstał na początku XX w. na cześć primabaleriny Pavlovej.
Bardzo prosty w przygotowaniu a jednocześnie bardzo efektowny. Wysoka beza jest idealnie krucha na zewnątrz i miękka (ale nie ciągnąca) wewnątrz. Dekorujemy ją ubitą kremówką oraz owocami sezonowymi.




Składniki 

4 białka
20 dag miałkiego cukru
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka octu winnego (ja użyłam jabłkowy)
300 ml śmietany kremówki
owoce sezonowe do dekoracji
opcjonalnie - 1 łyżka cukru pudru

Przygotowanie

Białka ubijamy na sztywną pianę. Pod koniec ubijania, partiami, bardzo powoli, dodajemy cukier i dalej ubijamy. Na końcu dodajemy mąkę ziemniaczaną oraz ocet winny.
Na papierze do pieczenia rysujemy okrąg o średnicy 20 cm. Równomiernie rozkładamy na narysowanym okręgu masę.
Wkładamy do nagrzanego do 180 stopni C piekarnika. Po 5 minutach obniżamy temperaturę pieczenia do 150 stopni C i pieczemy przez półtorej godziny. Po upieczeniu studzimy w uchylonym piekarniku.

Śmietanę kremówkę ubijamy na sztywną masę. Można dodać 1 łyżkę cukru pudru podczas ubijania, ale nie jest to konieczne - śmietanka jest naturalnie słodka.
Masę wykładamy na ostudzoną bezę i dekorujemy owocami.
Bezę można upiec dzień wcześniej a udekorować tuż przed podaniem.

wtorek, 15 maja 2012

Szparagi w naleśnikach z otrąb

Sezon na szparagi w pełni. Właśnie teraz można dostać te najlepsze, młode. Szparagi same w sobie są bardzo smaczne - lubię zwyczajnie dusić je na maśle lub zapiekać pod beszamelem. Tym razem upiekłam do nich naleśniki z otrąb, do których dodałam curry. Dodatkowo dodałam suszone pomidory. Wyszła bardzo aromatyczna kompozycja.


Aby przygotować to danie potrzebne nam będzie (dla 2 osób):

pęczek zielonych szparagów (ok. 40 dag)
pół słoika suszonych pomidorów

oraz na 4 naleśniki:

10 łyżek otrąb (obojętnie jakich)
1 jajko
2 łyżeczki curry
pół szklanki mleka
sól, pieprz

Przygotowanie
Szparagi płuczemy pod bieżącą wodą, aby dokładnie wypłukać ewentualny piasek. Odcinamy 1/3 szparaga (dolną część) - jest zbyt twarda i nie nadaje się do jedzenia. Tak przygotowane szparagi wrzucamy na wrzącą, osoloną wodę i gotujemy do miękkości.

Otręby mielimy. Jajko i mleko ubijamy na jednolitą masę, a następnie dodajemy zmielone otręby. Doprawiamy curry, solą i pieprzem. Smażymy 4 nieduże naleśniki na patelni teflonowej.

Do usmażonych naleśników wkładamy szparagi, zawijamy, dekorujemy pociętymi w paseczki suszonymi pomidorami.


Ciasto z rabarbarem

Taki wiosenny "must bake" :-) Kto widział maj bez ciasta z rabarbarem? No więc ja też tradycyjnie upiekłam. Proste, szybkie i szybkoznikające ;-)


Do przygotowania ciasta potrzebujemy:

4 średnie łodygi rabarbaru

oraz

(proporcje na małą blachę 20x20cm)
2 jajka
1 szklankę cukru
2 szklanki mąki
1/2 szklanki oleju
1/2 szklanki mleka
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia

Rabarbar kroimy na równe kwadraty. Jajka ubijamy z mlekiem i olejem na jednolitą masę. Dodajemy cukier, mąkę i proszek do pieczenia. Dokładnie mieszamy, tak aby nie było grudek.
Wylewamy ciasto na blachę i układamy rabarbar. Pieczemy ok. 45 minut w 180 stopniach C (lub do suchego patyczka).

niedziela, 6 maja 2012

Kurczak marynowany w jogurcie cytrynowo-miodowym z salsą, sałatką z grejpfruta i grillowaną cykorią

Na chwilę zapomnijmy o grillowaniu kiełbas i karkówek. Dzisiejsze danie to propozycja na lekkie, aczkolwiek sycące danie z grilla.
Kurczaka marynujemy w jogurcie cytrynowo-miodowym, a następnie grillujemy. Podajemy go z salsą z pomidorów, grillowaną cykorią (pyszna zwłaszcza polana octem balsamicznym!) oraz sałatką z cykorii i grejpfruta. Zapraszamy na zdrową, grillową ucztę!


Proporcje dla 3 osób

Kurczak:
3 pojedyncze piersi z kurczaka
kubek jogurtu naturalnego
4 ząbki czosnku
2 łyżki miodu
sok wyciśnięty z 1 cytryny

Piersi z kurczaka przekrawamy wzdłuż na cienkie kotlety (każdą na 2 części). Czosnek obieramy i dokładnie rozgniatamy. W misce mieszamy jogurt, miód, sok z cytryny i czosnek. Wrzucamy kurczaka i dokładnie mieszamy z marynatą. Odstawiamy do lodówki na ok. 2 h, grillujemy.

Salsa pomidorowa

2 duże twarde pomidory
1 ząbek czosnku
1 papryczka chili
1 łyżka świeżych listków mięty
2 łyżki soku z cytryny (lub limonki)

Pomidory i czosnek kroimy na bardzo drobną kosteczkę. Z papryczki usuwamy nasiona i kroimy bardzo drobno, podobnie jak listki mięty. Wszystkie składniki mieszamy i dodajemy sok cytrynowy.

Sałatka z cykorii i grejpfruta

1/2 czerwonego grejpfruta
1 duża cykoria
3 łyżki jogurtu naturalnego
2 łyżki świeżego, drobno posiekanego koperku
1/2 zielonego ogórka
sól do smaku
1 łyżeczka cukru

Grejpfruta, ogórka i cykorię kroimy na niewielkie kawałki. Jogurt mieszamy z koperkiem, solą oraz cukrem. Wszystkie składniki łączymy, podajemy schłodzone.

Grillowana cykoria

3 cykorie
1,5 l wody
1 łyżka cukru
ocet balsamiczny do polania

Cykorię myjemy i przecinamy wzdłuż na połowę. Ponieważ cykoria jest gorzkim warzywem, aby pozbyć się z niej goryczy, przed grillowaniem obgotowujemy ją w słodkiej wodzie (1 łyżka cukru na 1,5 l wrzątku). Nie gotujemy jednak zbyt długo - max. 1 minutę.
Po obgotowaniu odsączamy i grillujemy. Podajemy polaną octem balsamicznym.