piątek, 13 kwietnia 2012

Wielkanocny mazurek

W tym roku upiekłam 6 różnych mazurków :-) To moje ulubione wielkanocne ciasto. Może to i dobrze, że piekę je właściwie jedynie na Wielkanoc, bo jest niestety bardzo, bardzo kaloryczne.
Mazurki możemy dekorować według własnych upodobań, ale ich sekret tkwi w odpowiednim cieście. W tym roku ciasto udało mi się wyśmienicie - było w sam raz kruche i miękkie. Do dekoracji użyłam masy kajmakowej wymieszanej z czekolada i śliwkami moczonymi w whiskey, białej czekolady rozpuszczonej ze śmietanką i wiórkami kokosowymi, marmolady pomarańczowej, migdały oraz orzechy.





Ciasto mazurkowe
Składniki na jeden mały mazurek:

250 g mąki
150 g masła
100 g cukru pudru
2 żółtka

UWAGA! Aby ciasto było odpowiednio kruche, ale nie za twarde NIE zagniatamy masła rękoma. Masło, żółtka i cukier ubijamy na puszystą białą masę robotem kuchennym (minimum 15 minut). Następnie dodajemy mąkę i delikatnie zagniatamy dłońmi.
Ciasto wkładamy na ok. pół godziny do lodówki. Rozwałkowujemy (bardzo cienko, poniżej 0,5 cm), wykładamy na formę wyłożoną uprzednio papierem do pieczenia. Pieczemy ok. 15 minut w temperaturze 200 stopni C. Po wystudzeniu dekorujemy.

Babka migdałowa

Przepyszna migdałowa babka, nie tylko na Wielkanoc.






Składniki
100 g masła
150g mąki
100 g białej czekolady
6 łyżek cukru
3 jajka
100 g mielonych migdałów
1 kopiata łyżeczka proszku do pieczenia

Polewa:
100 g białej czekolady
1/3 szklanki mleka
oraz 100 g migdałów w płatkach

Przygotowanie
Czekoladę i masło rozpuszczamy. Do płynnej czekolady i masła dosypujemy cukier i dokładnie mieszamy ale nie gotujemy). Następnie do powstałej masy dodajemy żółtka i bardzo dokładnie mieszamy (masa musi być jednolita). Mąkę i proszek do pieczenia przesiewamy, dodajemy mielone migdały i mieszamy. Łączymy mokre i suche składniki. W osobnej misce ubijamy na sztywno białka i delikatnie mieszamy z pozostałymi składnikami. pieczemy ok. godzinę w 180 stopniach C (sprawdzamy patyczkiem).

Polewa:
Rozpuszczamy czekoladę z mlekiem, polewamy przestudzoną babkę, a następnie posypujemy migdałami.

wtorek, 3 kwietnia 2012

Dekorowanie ciast w stylu angielskim

Od dłuższego czasu dekoruje torty w tzw. "stylu angielskim". Polega on generalnie na pokryciu ciasta lukrem plastycznym i przyozdobieniu go jadalnymi figurkami, kwiatkami i innymi ozdobami.
Tym postem chciałabym rozwiać mit, że jest to zadanie trudne. Dekorowanie jest świetną zabawą :-)
Lukier plastyczny można wykonać samodzielnie, używając cukru pudru i glukozy, ale można też kupić gotowy lukier (co polecam w przypadku podejścia hobbystycznego). Ja najczęściej kupuję lukry w Tortowni (http://www.tortownia.pl/) - są sprawdzone, zawsze wysyłane na czas i z atestami.
Aby wykonać ozdoby potrzebna jest nam odrobina fantazji i trochę narzędzi. Nie musimy jednak od razu kupować całego oprzyrządowania - akcesoria te są ciągle bardzo drogie a ich ceny nie są adekwatne do rzeczywistej wartości narzędzi. Być może wynika to stąd, że większość narzędzi jest sprowadzana. Ja mam dosłownie kilka narzędzi, często za to puszczam wodze fantazji i wykorzystuje do robienia dekoracji kuchenne sprzęty (np. wyciskarka do czosnku do robienia trawy, plastikowe elementy długopisu do wycinania kółeczek, kieliszek do wycinania płatków róż).

Moja ulubiona marka narzędzi do stylu angielskiego (wykrawaczki itp.) to Wilton. Na ich stronie www znajdziemy mnóstwo inspiracji i tutoriali, które są bardzo pomocne http://www.wilton.com/
Narzedzia Wiltona można kupić już w Polsce, m.in. na tortowni.
Bardzo przydatne są też barwniki spożywcze (płynne, w proszku, w żelu). Najlepsze jakie miałam to barwniki w żelu produkcji Wiltona.


Miłego dekorowania!


poniedziałek, 2 kwietnia 2012

Wielkanocny tort chałwowy

Zbliża się Wielkanoc, powoli planuję jakie będę piec mazurki i baby, a dziś podzielę się przepisem na ubiegłoroczny tort wielkanocny - tort chałwowy. Masa oparta jest na chałwie, więc tort jest bardzo słodki, ale jednocześnie ma ciekawy, nietypowy smak. Poprzez dodanie wiśni w spirytusie możemy uniknąć przesłodzenia tortu.


Składniki

Biszkopt
6 jaj
3/4 szklanki cukru (może być zwykły, ale lepiej dodać drobny do wypieków)
2 płaskie łyżki mąki ziemniaczanej
2 szklanki mąki pszennej
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia

Masa chałwowa
40 dag chałwy
30 dag masła
1 szklanka odsączonych wiśni w spirytusie 

Do dekoracji masą maślaną:
kostka masła
ok. pół szklanki cukru pudru
barwnik spożywczy

Przygotowanie
Biszkopt pieczemy tak jak w tym przepisie. Masło ucieramy aż do momentu jak stanie się białe i puszyste, a następnie powoli dodajemy kawałki chałwy. Masa ma stać się aksamitna. Następnie dokładamy odsączone wiśnie i delikatnie mieszamy.
Biszkopt kroimy na 3 blaty i przekładamy go masą. Wierzch możemy ozdobić masą maślaną (wtedy ciasto będzie baaaaardzo słodkie), albo posmarować częścią masy i posypać startą gorzką czekoladą (musimy pamiętać o wcześniejszym odłożeniu samej masy, bez dodatku wiśni).